Твір до ЗНО: Втілення просвітницьких ідей у драмі Фрідріха Шиллера “Вільгельм Телль”

У п’єсі Шиллера “Вільгельм Телль” зображені події національно-визвольної боротьби швейцарців проти австрійського свавілля. Головний герой – Вільгельм Телль – стрілець, який убив австрійського намісника, ландфохта.

Під час написання твору Шиллером, у Європі панували ідеї просвітництва, які сформували сьогоднішні права людини. Основними з них були: ідея раціональності, тобто, великих можливостей людського розуму, а також ідея гуманізму. Під останньою розуміється утвердження цінності кожної людської особистості незалежно від її соціального та майнового стану. А також ідеї вільнодумства, вільної волі людини, її вільного вибору. Кожна людина, незалежно від її стану, має право шукати істину та відстоювати свою людську гідність.

А відтак, у драмі голосно звучить ідея соціальної рівності всіх людей, в тому числі утвердження свободи, національної самобутності народів, які дотепер вважалися «другорядними» в імперіях.

Герої «Вільгельма Телля» – це поселяни, які відстоюють ідеали Просвітництва. Незважаючи на те, що вони прості люди, поселяни не схиляються перед знущанням імперських намісників. Вони поводять себе гордо та шукають справедливості, коли їх ображено. Вільгельм Телль не вклоняється наміникові, і за це його примушують збивати стрілою яблуко з голови власного сина. Але сила духа Телля не зломлена, він вправно збиває яблуко та долучається до боротьби інших поселян проти гнобителів. Народ проти тиранії – це є темою твору «Вільгельм Телль» Шиллера.

Вільгельм Телль – «народний герой», людина, незалежна в своїх думках та вчинках, мужня та смілива, волелюбна, як і його побратими. У драмі він уособлює сам народ, говорить його голосом. Часи Просвітництва характеризувалися також тим, що похитнулася дотеперішня сакральна повага до аристократів, представників влади та імперії. Це повністю відображено у творі Шиллера. «Священність» державної влади поступилася «народному духу».Коментарів: 1

  1. Женя Кулик коментує:

    Ну норм. Я на світовій з телефона майже все списав

Залишити коментар


4 × шість =