Образ Діка Сенда — п’ятнадцятирічного капітана

Мета: розвивати навички характеристики літературного героя, пояснювати його вчинки, висловлювати власну думку щодо подій у творі, мати за зразок для наслідування мужність і сміливість героя; працювати з текстом, добирати цитатний матеріал для характеристики героя.

Обладнання: «пазли» з висловом-епіграфом (на кожну парту), тексти роману, «Корабельний штурвал», план характеристики (на дошці).

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

Чого не знає людина?

Людина не знає тільки межі своєї сили.

Монгольська народна мудрість

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

(«Пазли» з висловом-епіграфом розкладено на партах.)

– Подивіться на вислів, записаний на дошці (друга частина його закрита). Як ви гадаєте, чого не знає людина? Дізнатися про це ви зможете, правильно склавши пазли, які розкладені у вас на партах. Прочитайте повністю цей вислів. Чи стосується він образу головного героя роману Ж. Верна Діка Сенда?

— Мета нашого уроку — скласти характеристику головного героя Діка Сенда, зрозуміти, в чому привабливість цього образу.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Складання характеристики Діка Сенда

1)Ознайомлення з планом характеристики образу літературного героя

План характеристики

1. Ім’я героя.

2. Вік.

3. Походження.

4. Професія.

5. Портрет.

6. Риси характеру.

7. Ставлення інших персонажів до героя.

8. Моє ставлення до героя.

2) Робота з цитатним матеріалом

План

1) Д ати відповіді на запитання, зачитати цитати (до пунктів 1–5, 7).

2) Записати риси характеру Діка Сенда (навколо штурвалу на дошці) (див. рис. на наступній сторінці). (Чесний, справедливий, рішучий, сміливий, сильний, витривалий, відповідальний, розумний, чуйний, відданий)

3) Підтвердити цитатами з тексту якості характеру Діка.

3) Усна характеристика учнями образу Діка Сенда

Можлива відповідь

Діку Сенду усього 15 років. Доля була до нього суворою: він був знайдою,ім’я йому дав перехожий, який відніс хлопчика до притулку. Але коли він підріс, містер Уелдон звернув увагу на кмітливого хлопчика й надав йому можливість навчатися й працювати на його судні «Пілігрим». Дік Сенд мріяв стати справжнім капітаном. Але негаразди переслідували юнака. Фізична сила й міцний дух допомогли йому з гідністю вийти з небезпечних ситуацій. Сміливість, рішучість дозволяли йому діяти швидко. Чуйність і відданість спонукали юнака піклуватися про місіс Уелдон і Джека. Відповідальність — головна риса характеру Діка, тож не дивно, що п’ятнадцятирічний капітан хвилювався за долю кожного із пасажирів судна, він не їв і не спав, стоячи за штурвалом упродовж кількох діб. Діка Сенда більшість героїв поважають, сподіваючись на його силу й розум, і лише Негоро й Гарріс вороже ставляться до капітана, бо він стає на заваді їхнім підступним планам.

Мені подобається цей герой своєю сміливістю, відповідальністю. Він викликає повагу ще й тому, що в наш час 15-річні хлопці лише вчаться в школі. Вони залежать від батьків, часто несамостійні, не мають змоги проявити свої якості характеру у таких романтичних пригодах та небезпечних подорожах, в яких побував Дік Сенд. Але бути відданим, чуйним, сміливим, рішучим можна й у звичайному житті, треба лише прагнути цього.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

IV. Домашнє завдання

Прочитати розділи 1, 2, 6, 7 (ІІ частина), підготуватися до характеристики

Геркулеса.

Індивідуальне завдання: учням-«художникам» намалювати портрет Геркулеса.



Залишити коментар


6 + шість =