Твір до ДПА: Жанрові, сюжетні та композиційні особливості роману П.Куліша «Чорна рада»

Пантелеймон Куліш — видатна особа, поет і прозаїк, драматург, мовознавець, громадський діяч і перекладач, публіцист і етнограф. Він є автором першого україномовного історичного роману. Це роман «Чорна рада. Хроніка 1663 року». Він ґрунтується на матеріалі з історії української гетьманщини.

При створенні роману Пантелеймон Куліш звернувся до романтизму, якому притаманне було звернення до історичного минулого. «Чорна рада» є романом-хронікою. Для неї характерне правдиве відтворення в образах і картинах видатних подій історії зі збереженням їхньої хронологічної послідовності.

Історичною основою «Чорної ради» стала боротьба за владу у верхівці українського козацтва після смерті Богдана Хмельницького. Претендентами на гетьманство були Яким Сомко, Павло Тетеря та Іван Брюховецький.

Одна з сюжетних ліній розповідає про молодого козака, справжнього лицаря, головного романтичного героя, Петра, сина полковника Шрама та його кохання до дівчини Лесі. Друга, основна сюжетна лінія стосується боротьби за владу. На Чорній раді «низи» козацтва обрали гетьманом підступного Брюховецького, який зумів улестити «чернь». Отримавши булаву, новий гетьман стратив Якими Сомка.

Куліш створив правдиві картини тогочасної епохи, створив типові характери, відтворив інтереси й настрої різних прошарків тогочасного суспільства, використав народні пісні та думи, прислів’я та приказки.

Галерея образів «Чорної Ради» надзвичайно цікава та різноманітна. Це лукавий користолюбний інтриган Брюховецький, мудрий продовжувач справи Богдана Хмельницького Яким Сомко, суворий хранитель козацьких звичаїв Шрам, завзятий січовик Пугач. Хоробрим та чесним лицарем, «орлом» змальовує автор Петра Шраменка.

І, мабуть, найоригінальнішим образом роману став образ Кирила Тура. Його характер у романі —це органічна єдність протилежностей. Це людина химерної та бунтівної вдачі, викрадає Лесю, любить погуляти. Водночас Кирило – хоробрий воїн, понад усе він ставить козацьке побратимство, волю та козацьку честь: «Лучче мені проміняти шаблю на веретено, ніж напасти вдвох на одного». Задля правого діла Кирило здатен пожертвувати життям – це відображено в його спробі врятувати Сомка з в’язниці. В цьому образі втілено типового запорожця, людини широкої душі та веселої вдачі.

Роман «Чорна рада» фактично є енциклопедією козацького життя XVII століття. Він відіграв велику роль в утвердженні на світовій сцені не тільки української літератури, але й мови, та суспільного життя. Пантелеймон Куліш довів, що український народ має давню та видатну історію, і українська література вміє втілювати її у художній довершеності. А роман, написаний українською мовою, не тільки не гірше, але на високому рівні відтворює картину історичних подій та викликає захоплення в читача.



Залишити коментар


× п'ять = 30